ERASMUS WŁOCHY - OSTUNI 16.08.2024 ---23.08.2024

W dniach 16.08-23.08.2024 r. grupa nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w  Makowie wraz z Dyrekcją udała się do Włoch, do miejscowość Ostuni w ramach realizacji programu Erasmus+. Głównym założeniem mobilności było poznanie innowacyjnego podejścia do nauczania jakim jest „Outdoor teaching’’, czyli nauka na świeżym powietrzu, głównie w oparciu o  doświadczenie.

Nadrzędnym celem zajęć, w których mieliśmy przyjemność brać udział, było: poznanie podstawowych założeń outdoring education, integracja grupy, poznawanie swoich mocnych i  słabych stron, nawiązywanie współpracy między członkami grupy, doskonalenie umiejętności komunikacji w języku angielskim, wzbogacenie warsztatu pracy o to, jak inspirować dzieci do  kreatywnych działań, poznawanie  historii, kultury i architektury południowych Włoch.

Część zajęć odbywało się w Centro Spiritualità Madonna Della Nova, jednak zdecydowana większość były to zajęcia plenerowe. Wspólne pokonywanie przeszkód, wykonywanie zadań kształtowały nasze umiejętności nawiązania kontaktów z ludźmi, doskonaliły umiejętności pracy w  grupie oraz pobudzały do kreatywności. Jednym z ciekawszych punktów było wprowadzenie do zajęć elementów relaksacyjnych m.in. opartych na medytacji.

Oprócz zajęć integracyjnych mieliśmy okazję zwiedzić niesamowite miejsca w regionie Apulia. Ogromne wrażenie zrobiły na nas miejscowości Martina Franca oraz Alberobello, które znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, ze swoimi nietuzinkowymi trulli, czyli okrągłymi domkami z charakterystycznym dachem wykonanym z kamieni, w kształcie szpiczastego stożka. Nie mogło zabraknąć również wycieczek nad piękne Morze Adriatyckie, które zachwyciło nas swoimi plażami i ciepłą wodą. Jednak nasze serca skradła miejscowość Polignano a Mare w prowincji Bari, perełka Apulii z jedną z najsłynniejszych plaż tej części Włoch. Będąc tutaj nie mogliśmy zapomnieć o zdjęciu na tle pomnika Domenico Modugno, autora nieśmiertelnej piosenki  Volare.

W czasie zwiedzania Apulii, naszą uwagę przykuły niekończące się gaje oliwne i piękne widoki. Oprócz tego mieliśmy okazję niejednokrotnie skosztować lokalnej kuchni, która zaskakiwała nas swoimi smakami.

.

Udział w programie Erasmus + to ogromny bagaż doświadczeń i ciekawych wspomnień. Czas spędzony w Ostuni na długo pozostanie w naszej pamięci, a doświadczenia tam zdobyte na pewno wzbogacą nasz warsztat pracy i zainspirują do nowych wyzwań.