Publiczna Szkoła Podstawowa w Makowie

Strona główna

Najnowsze aktualności

1 grudnia 2023

Andrzejki 30.11.2023

30 listopada 2023 r. dzieci z klas 0-III Publicznej Szkoły Podstawowej w Makowie przeniosły się do magicznego świata wróżb i fantazji.

Przedstawiciele Wolontariatu przygotowali dla swoich młodszych kolegów andrzejkową zabawę.

W tym dniu korytarz szkolny zamienił się w „salę wróżb”, w której uczniowie mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości.

Każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wszyscy wspaniale się bawili.

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i skrzypce

Czytaj więcej o: Andrzejki 30.11.2023
28 listopada 2023

Jubileuszowy koncert edukacyjny orkiestry GRANDIOSO

27 listopada 2023 r., uczniowie klas 4, 5b, 6a, 6b, 7 i 8 wraz z opiekunami byli na jubileuszowym koncercie edukacyjnym orkiestry Grandioso pod dyr. Dariusza Krajewskiego w Sali Koncertowej im. K.Pendereckiego w Radomiu. Podczas koncertu towarzyszyła duża porcja muzyki. Wyobraźnią można było się przenieść w świat filmu lub bajki. Program muzyczny uzupełniały prezentacje instrumentów używanych w orkiestrze. Usłyszeliśmy muzykę z filmu "Mulan", "Pitch Perfect", zabrzmiała Lady Gaga, Queen, Europe i wiele innych utworów dotykających serce i duszę.
Serdecznie dziękujemy za możliwość wysłuchania młodych talentów i przeniesienia nas w magiczny świat muzyki.
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba
Czytaj więcej o: Jubileuszowy koncert edukacyjny orkiestry GRANDIOSO
23 listopada 2023

25 listopada 2023 r. - Światowy Dzień Pluszowego Misia

W pt., 23.11.2023 r. w PSP w Makowie obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia - dzień radosny dla każdego. W tym dniu, każdy uczeń przybył do szkoły ze swoim pluszowym przyjacielem - MISIEM.  Dzień Pluszowego Misia podzielony był na 3 części:

- część pierwsza - artystyczna - występ uczniów z kółka teatralnego

- część druga - pasowanie pierwszaków na Czytelnika Biblioteki Szkolnej

- część trzecia - rozstrzygnięcie konkursu ,,Mój przyjaciel Miś".

Brak opisu.

Czytaj więcej o: 25 listopada 2023 r. - Światowy Dzień Pluszowego Misia
22 listopada 2023

Gminne zawody w siatkę 22.11.2023

Dnia 22.11.2023 reprezentacja naszej szkoły brała udział w gminnych zawodach mini piłki siatkowej i piłki siatkowej szkół podstawowych, które odbyły się w Skaryszewie.
Zawodnicy grali w dwóch kategoriach wiekowych.
W kategorii mini piłki siatkowej, nasi chłopcy zajęli II miejce.
W kategorii piłki siatkowej, zarówno dziewczęta, jak i chłopcy zajęli II miejce.
Każda z drużyn otrzymała pamiątkowe dyplomy. Wszystkim zawodnikom gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą walkę oraz emocje, których mogliśmy doświadczyć.
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby, ludzie grający w koszykówkę, ludzie grający w piłkę nożną i ludzie grający w siatkówkę

 

Czytaj więcej o: Gminne zawody w siatkę 22.11.2023
20 listopada 2023

Spektakl ,,Piękna i Bestia" - dn. 20.11.2023r.

Wycieczka klas 0-III do teatru na sztukę pt.,,Piękna i Bestia”. Po spektaklu uczniowie wybrali się na ciekawy spacer do pobliskiego parku.

Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób i Brama Brandenburska

Czytaj więcej o: Spektakl ,,Piękna i Bestia" - dn. 20.11.2023r.
Powiększ zdjęcie
17 listopada 2023

Telefony zaufania

Poniżej znajdują się telefony zaufania oraz infolinii wsparcia dzieci i młodzieży oraz dorosłych, którzy potrzebują pomocy. Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

W ramach działań telefonów/infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

Załączone telefony gwarantują szybki dostęp do informacji i wsparcia, jak również podejmowanie interwencji w sprawach ważnych z punktu widzenia zdrowia psychicznego i bezpieczeństwa dzieci oraz młodzieży.

 

Czytaj więcej o: Telefony zaufania
16 listopada 2023

Konkurs ,,Oficjalna kartka świąteczna Miasta i Gminy Skaryszew"

Burmistrz Miasta i Gminy Skaryszew zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie plastycznym, pn.: „Oficjalna karta świąteczna Miasta i Gminy Skaryszew”. Zadaniem uczestników konkursu jest przedstawienie własnej wizji, nastroju oraz tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz piękna Miasta i Gminy Skaryszew w postaci karty świątecznej. Zwycięska karta będzie oficjalną kartą Burmistrza Miasta i Gminy Skaryszew i zostanie rozesłana do przedstawicieli sąsiednich miast i gmin, administracji rządowej, jednostek samorządowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, mediów i przedsiębiorców. W ten sposób wybrane przez Burmistrza projekty będą promowały Gminę Skaryszew.

Regulamin, karta zgłoszenia i plakat promujący konkurs do pobrania w załącznikach.

Czytaj więcej o: Konkurs ,,Oficjalna kartka świąteczna Miasta i Gminy Skaryszew"
16 listopada 2023

Konkurs plastyczno-techniczny ,,Magia Świąt Bożego Narodzenia" na najpiękniejszy stroik lub ozdobę choinkową

REGULAMIN GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNO-TECHNICZNY

,,MAGIA ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA’’

NA NAJPIĘKNIEJSZY STROIK LUB OZDOBĘ CHOINKOWĄ

POD PATRONATEM BURMISTRZA MIASTA I GMINY SKARYSZEW

 Samorządowe Przedszkole im. S. G. Sporniak w Skaryszewie ogłasza konkurs plastyczno-techniczny skierowany dla dzieci w wieku przedszkolnym od 3 do 5 lat.

Cele konkursu:

  • rozwijanie kreatywności dzieci;
  • kultywowanie tradycji świątecznych;
  • rozwijanie wyobraźni plastycznej;
  • rozwijanie zdolności manualnych;
  • inspirowanie do poszukiwania nowych form plastycznych;
  • rozwijanie u dzieci wrażliwości estetycznej na sztukę plastyczną.
Czytaj więcej o: Konkurs plastyczno-techniczny ,,Magia Świąt Bożego Narodzenia" na najpiękniejszy stroik lub ozdobę choinkową
10 listopada 2023

Akademia na 11.11.2023

Dzisiaj świętujemy odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. 105 lat temu, 10 listopada przybył do Warszawy Józef Piłsudski. Wówczas naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości. Kraj ogarnął nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu. Jędrzej Moraczewski opisał to tak…

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. Jednak tę wielką radość musiało poprzedzić ogromne cierpienie. A naszą wolność, zniewolenie. Przenieśmy się do roku 1915 – kiedy trwała pierwsza wojna światowa – Nikt, kto nie był na froncie, nie wie, przez co przechodzą żołnierze. Ona nie dostała od niego listu od kwietnia. On walczy z Niemcami od roku.  Ona każdego dnia, w każdej godzinie zastanawia się, kiedy on wróci. On pisze, że brytyjscy żołnierze opowiadają o trudach, okrucieństwie i przemocy. Pisze, że żeby przeżyć, Niemcy tak jak i oni, okopali się. W okopach ludzie żyją jak szczury, wśród szczurów. Mam wrażenie, że apokalipsa dzieje się na naszych oczach. Nie tylko na froncie, ale w rodzinach i sercach…

Dziś idę walczyć - Mamo! Może nie wrócę więcej.

Może mi przyjdzie polec tak samo jak tyle tysięcy, tysięcy …        

              Wolność to świat bez wojny, to świat bez przemocy, to świat bez konieczności zabijania.  Bez konieczności zabijania drugiego człowieka, ale też siebie, swojego sumienia. Wolność to możliwość wyboru. Wolność to bycie z ukochanym człowiekiem, bez strachu o jego życie, o to czy wróci… Wolność to szczęśliwe powroty. Wolność to dom pełen ukochanych ludzi. Nie ma nic cenniejszego nad wolność. Wolność bycia człowiekiem.

              W ramach akcji ,,Szkoła do hymnu” odśpiewaliśmy także Mazurka Dąbrowskiego o godz. 11.11

Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób i skrzypce

Może być zdjęciem przedstawiającym 11 osób i skrzypce

Może być zdjęciem przedstawiającym 16 osób

Czytaj więcej o: Akademia na 11.11.2023
6 listopada 2023

Dzień Postaci z Bajek i Książek

Dnia 6 listopada w naszej szkole obchodziliśmy "Dzień Postaci z Bajek i Książek". Przypominaliśmy sobie bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa, ponieważ 5 listopada przypada dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.
Uczniowie naszej szkoły przebrali się za ulubionych bohaterów bajek i książek, co zwalniało ich z odpowiedzi ustnych na wszystkich przedmiotach. Dzisiejszy dzień świętowaliśmy pod hasłem- "KTO PRZEBRANY, NIEPYTANY".
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „Dzień postaci z bajek i książek 6listopada (poniedziałek) Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zaprasza wszystkich uczniów i nauczycieli do zabawy
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i okulary
Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i dziecko
Może być zdjęciem przedstawiającym 8 osób, dziecko, uśmiechnięci ludzie i tekst
Czytaj więcej o: Dzień Postaci z Bajek i Książek
31 października 2023

Konkurs ,,RetoStyle" z okazji Narodowego Święta Niepodległości - MGOK Skaryszew

Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszewie zaprasza do udziału w konkursie ,,RetroStyle" na najlepszą stylizację w klimacie lat 20. i 30. XX wieku. Do konkursu można zgłaszać stylizacje damskie, męskie, dziecięce oraz rodzinne. 11 listopada 2023 r. MGOK zaprasza na koncert ,,Ordonka Palace Orchestra". Podczas koncertu nastąpi uroczyste wręczenie nagród w konkursie.

 

Czytaj więcej o: Konkurs ,,RetoStyle" z okazji Narodowego Święta Niepodległości - MGOK Skaryszew
30 października 2023

„Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla uczniów szkół podstawowych.

Wkrótce ruszy X edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego pod nazwą: „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla uczniów szkół podstawowych.

Fundacja Chlorofil, organizacja pozarządowa, której celem statutowym jest edukacja ekologiczna, uprzejmie prosi o przekazanie informacji o konkursie  do szkół lub zamieszczenie jej na stronie internetowej, fun page lub/i innych mediach Państwa instytucji/organizacji.

Konkurs jest bezpłatny i realizowany w ramach zadań statutowych Fundacji.

Regulamin i wszystkie niezbędne informacje są na naszej stronie www. w zakładce o konkursie.

kontakt:
Agnieszka Oleszkiewicz
koordynator konkursu
tel.kom +48 608 633 593
e-mail: chlorofil@chlorofil.com.pl
www.chlorofil.com.pl
https://www.facebook.com/fundacjachlorofil

Czytaj więcej o: „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla uczniów szkół podstawowych.
Powiększ zdjęcie
21 września 2023

Scenariusze zajęć dla szkół podstawowych dot. „Czystego powietrza” celem wykorzystania służbowego w ramach kompetencji.

Dbałość o czyste powietrze to nie tylko sprawa Sejmiku Województwa Mazowieckiego, ale nas – jego mieszkańców.

Ważnym elementem jest przybliżenie tego tematu już najmłodszym dzieciom tak, aby na trwale „zadomowił się” on w ich świadomości.

Czytaj więcej o: Scenariusze zajęć dla szkół podstawowych dot. „Czystego powietrza” celem wykorzystania służbowego w ramach kompetencji.
20 września 2023

Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki ,,Poznaj Polskę" 2023

Dnia 20 września 2023 roku uczniowie klas VI i VII Publicznej Szkoły Podstawowej  im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie , wyruszyli na wycieczkę dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Jej celem było poznanie kultury i dziedzictwa narodowego, popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie.  Wycieczka obejmowała wizytę w pałacyku Henryka Sienkiewicza – Oblęgorek,  Pomnik Przyrody – Dąb Bartek, , zwiedzanie i udział w warsztatach w Centrum Nauki Leonarda Da Vinci. W wycieczce wzięło udział 45 uczniów.                                                                                                                              

Pierwszym  miejscem, które zaplanowano do zwiedzania był sławny Dąb Bartek – najsłynniejsze polskie drzewo. Dąb stoi w Zagnańsku. Drzewo stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy i Gór Świętokrzyskich. Obok dębu przechodzi zielony szlak turystyczny. Swoją popularność zawdzięcza swej budowie, ale i głównie wiekowi. Okazuje się bowiem, że Dąb Bartek jest największym i najstarszym znanym w Polsce drzewem. Jego wymiary jak i wiek są rzeczywiście imponujące.                                    

Kolejnym punktem było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Tam, z wielkim zainteresowaniem młodzież słuchała opowieści z życia pisarza i odwiedzali pomieszczenia,  w których żył i tworzył Henryk Sienkiewicz. Pałacyk zwiedzaliśmy razem z panią przewodnik, która w ciekawy sposób przybliżyła nam życie wybitnego pisarza oraz pamiątki, jakie po nim pozostały.
Uczniowie z zapartym tchem oglądali niezwykłą kolekcję malarstwa, mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber, które stanowiły dawne wyposażenie pałacyku.                                                                                                                 

 Następnie  pod opieką przewodnika grupa udała się do Kielc.  Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od  wizyty w  Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w budynku gimnazjum, do którego kiedyś uczęszczał pisarz. Krótki spacer po Parku Miejskim im. S. Staszica, a także „Alei Sław” ozdobionej popiersiami znanych osobistości ze świata kultury i sztuki XX wieku. Wzgórze Zamkowe - to właśnie tam powstały najcenniejsze zabytki Kielc. Należy do nich XVII-wieczny Pałac Biskupów Krakowskich oraz Bazylika katedralna Wniebowzięcia NPM.

Po spacerze  udaliśmy się na obiad serwowany w jednej z restauracji znajdujących się w sąsiedztwie  Centrum nauki Leonarda Da Vinci.          

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w CENTRUM NAUKI LEONARDA DA VINCI, które powstało w 2014 roku i stanowi drugi co do wielkości kompleks naukowo-techniczny w Polsce, po Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Obiekt propaguje nowoczesną naukę poprzez zabawę, dając możliwości korzystania z najnowocześniejszego sprzęt interaktywnego i ekspozycji z całego świata.

Około godziny 18.00 szczęśliwie wróciliśmy do domu, gdzie czekali na nas rodzice.                                                                                                                                   

Udział uczniów w lekcji żywej historii przyczyni się do przygotowania ich do świadomego odbioru i ochrony dziedzictwa kulturowego w przyszłości oraz uwrażliwia na wartość kulturową zabytków. 

 

 

Czytaj więcej o: Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki ,,Poznaj Polskę" 2023
18 września 2023

Harmonogram pracy specjalistów pedagoga specjalnego i psychologa w roku szkolnym 2023/2024

PEDAGOG SPECJALNY:

p. Zofia Nowak       wtorek: 8.00-13.00

                                czwartek: 9:00-14.00

Konsultacje: wtorek: od 13.00 do 14.00 (co 2 tydzień)

PSYCHOLOG:

p. Renata Otolińska - wtorek 7.00-12.00

                                                 czwartek 12.00-17.00 (s. 14) 

Konsultacje: 17.00-17.30 (czwartek) 

 

Czytaj więcej o: Harmonogram pracy specjalistów pedagoga specjalnego i psychologa w roku szkolnym 2023/2024
14 września 2023

Konkurs ,,Dzień z życia księdza Jerzego Popiełuszki" - dla klas IV-VIII

Szanowni Państwo,

zapraszam do udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim ,,Dzień z życia księdza Jerzego Popiełuszki – Patrona NSZZ Solidarność" dla uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych województwa mazowieckiego. Konkurs objęty został honorowym patronatem przez: - Przewodniczącego Rady Oddziału NSZZ Solidarność „Ziemia Puławska” - Przewodniczącego OM NSZZ Solidarność przy GA ZAP S.A.

Czytaj więcej o: Konkurs ,,Dzień z życia księdza Jerzego Popiełuszki" - dla klas IV-VIII
14 września 2023

OBIADY W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

INFORMACJA!!!

 

Stawka za obiady to 5,20 zł/ za dzień 

Obiady ruszają od poniedziałku, tj. 18.09.2023 r. 

Opłaty za obiady proszę wpłacać do 5 dnia roboczego każdego miesiąca, przelewem bankowym

na nr konta:  15 9150 0009 0013 1117 2000 0010

Nazwa odbiorcy:  Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Skaryszewie

W tytule przelewu proszę wpisać:

Imię i Nazwisko dziecka, klasa dziecka - opłata za obiady ............. (nazwa miesiąca).

 

Opłata za obiady w miesiącu wrzesień 2023r., wynosi:

52,00 zł 

Czytaj więcej o: OBIADY W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
13 września 2023

Egzamin ósmoklasisty 2024

  • 14 maja 2024 (wtorek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego,
  • 15 maja 2024 (środa) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki,
  • 16 maja 2024 (czwartek) godz. 9.00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego).
Czytaj więcej o: Egzamin ósmoklasisty 2024
1 września 2023

Grono Pedagogiczne w roku szkolnym 2023/2024

Grono Pedagogiczne w PSP w Makowie w roku szkolnym 2022/2023

Lp.

Nazwisko i imię nauczyciela

Nauczany przedmiot

1

Dyr szkoły – mgr Makuch Magdalena

język polski

2

z-ca dyr – mgr Rogala Robert

matematyka

3

mgr Woźniak Beata

matematyka

4

mgr Falkiewicz Monika

język polski, logopeda, korekcyjno-kompensacyjne, rewalidacja

5

mgr Zielińska Katarzyna

język polski, rewalidacja

6

mgr Skrzypczak Monika

język angielski, plastyka, muzyka (zastępstwo za mgr Szarpak Agnieszka)

7

mgr Nosowska Edyta

historia

8

mgr Chojnacka Edyta

technika, informatyka, wdż, przyroda

9

mgr Ciechowicz Elżbieta

biologia

10

mgr Skrzek Weronika

język angielski (zastępstwo za mgr Kacperczyk Wioleta)

11

mgr Sijer Agnieszka

wychowanie fizyczne, świetlica

12

mgr Seta Katarzyna

wychowanie fizyczne, świetlica

13

mgr Leszczyński Leszek

religia

14

mgr Łagowska Agnieszka

religia, wos, korekcyjno-kompensacyjne

15

mgr Jasińska Marzena

fizyka, doradztwo zawodowe

16

mgr Kmiotek Lucyna

geografia

17

mgr Sierzyńska Marzena

chemia

18

mgr Kaca Agnieszka

edukacja wczesnoszkolna, rewalidacja

19

mgr Mączyńska Marzena

edukacja wczesnoszkolna, korekcyjno-kompensacyjne

20

mgr Kozuń Marta

język niemiecki, edukacja wczesnoszkolna

21

mgr Leszczyńska Marta

edukacja przedszkolna

22

mgr Lidia Banaszkiewicz

edukacja przedszkolna

23

mgr Lis Dorota

bibliotekarka

24

mgr Bukalska Justyna

pedagog

25

mgr Nowak Zofia

pedagog specjalny

26

mgr Otolińska Renata

psycholog

27

wakat

logopeda (zastępstwo za mgr Żardecka Marta)

28

mgr Kołtunowicz Paulina

n-l współorganizujący

Czytaj więcej o: Grono Pedagogiczne w roku szkolnym 2023/2024