Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki ,,Poznaj Polskę" 2023

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 września 2023

Dnia 20 września 2023 roku uczniowie klas VI i VII Publicznej Szkoły Podstawowej  im. Kornela Makuszyńskiego w Makowie , wyruszyli na wycieczkę dofinansowaną przez rządowe Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Jej celem było poznanie kultury i dziedzictwa narodowego, popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie.  Wycieczka obejmowała wizytę w pałacyku Henryka Sienkiewicza – Oblęgorek,  Pomnik Przyrody – Dąb Bartek, , zwiedzanie i udział w warsztatach w Centrum Nauki Leonarda Da Vinci. W wycieczce wzięło udział 45 uczniów.                                                                                                                              

Pierwszym  miejscem, które zaplanowano do zwiedzania był sławny Dąb Bartek – najsłynniejsze polskie drzewo. Dąb stoi w Zagnańsku. Drzewo stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy i Gór Świętokrzyskich. Obok dębu przechodzi zielony szlak turystyczny. Swoją popularność zawdzięcza swej budowie, ale i głównie wiekowi. Okazuje się bowiem, że Dąb Bartek jest największym i najstarszym znanym w Polsce drzewem. Jego wymiary jak i wiek są rzeczywiście imponujące.                                    

Kolejnym punktem było Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Tam, z wielkim zainteresowaniem młodzież słuchała opowieści z życia pisarza i odwiedzali pomieszczenia,  w których żył i tworzył Henryk Sienkiewicz. Pałacyk zwiedzaliśmy razem z panią przewodnik, która w ciekawy sposób przybliżyła nam życie wybitnego pisarza oraz pamiątki, jakie po nim pozostały.
Uczniowie z zapartym tchem oglądali niezwykłą kolekcję malarstwa, mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber, które stanowiły dawne wyposażenie pałacyku.                                                                                                                 

 Następnie  pod opieką przewodnika grupa udała się do Kielc.  Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od  wizyty w  Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w budynku gimnazjum, do którego kiedyś uczęszczał pisarz. Krótki spacer po Parku Miejskim im. S. Staszica, a także „Alei Sław” ozdobionej popiersiami znanych osobistości ze świata kultury i sztuki XX wieku. Wzgórze Zamkowe - to właśnie tam powstały najcenniejsze zabytki Kielc. Należy do nich XVII-wieczny Pałac Biskupów Krakowskich oraz Bazylika katedralna Wniebowzięcia NPM.

Po spacerze  udaliśmy się na obiad serwowany w jednej z restauracji znajdujących się w sąsiedztwie  Centrum nauki Leonarda Da Vinci.          

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w CENTRUM NAUKI LEONARDA DA VINCI, które powstało w 2014 roku i stanowi drugi co do wielkości kompleks naukowo-techniczny w Polsce, po Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Obiekt propaguje nowoczesną naukę poprzez zabawę, dając możliwości korzystania z najnowocześniejszego sprzęt interaktywnego i ekspozycji z całego świata.

Około godziny 18.00 szczęśliwie wróciliśmy do domu, gdzie czekali na nas rodzice.                                                                                                                                   

Udział uczniów w lekcji żywej historii przyczyni się do przygotowania ich do świadomego odbioru i ochrony dziedzictwa kulturowego w przyszłości oraz uwrażliwia na wartość kulturową zabytków. 

 

 

Pliki do pobrania